نان اصلی ترین محصول گندم و به عبارتی صحیح برکت روزانه سفره ما ایرانیان است. به واقع کمتر خانواده ای در ایران پیدا می شود که در وعده های غذایی شان نانی بر سر سفره نداشته باشند. قوت اصلی ایرانی ها در معادلات فرهنگی، نقش و جایگاه ویژه ای پیدا کرده و حتی تقدس نان به جایی رسیده که نامش در معاملات و مراودات روزمره ایرانی ها به عنوان تاکیدی بر قسم های راست مورد استفاده قرار می گیرد. از سوی دیگر حیف و میل نان در سفره های ایرانی، یک گناه بزرگ و نابخشودنی است که بسیار مورد توجه قرار دارد که این می تواند جلوه ای مهم از نقش و اهمیت نان داشته باشد…

اسماعیل حیدرپور/ خبرآنلاین- البرز: بی مناسبت ندیدیم که در این خصوص و همچنین کیفیت نان های عرضه شده گفتگویی با ملک حسین آقاطاهر رئیس انجمن صنفی کارفرمایان کارخانجات آردسازی و سیلوداران استان البرز داشته باشیم تا بلکه بخشی از ابهامات موجود در مورد کیفیت و نکات تولید نان و آرد برطرف شود. گفتگوی ما با مدیرعامل کارخانه آرد ستاره را بخوانید:

باتوجه به رشد روز افزون جمعیت جایگاه گندم را در تغذیه و تامین امنیت غذایی چگونه ارزیابی می کنید؟

گندم به عنوان یکی از بزرگترین نشانه های خلقت عظمت پرودگار در بسیاری از جوامع بشری از قداست خاصی برخوردار بوده است از زمان های دیرین تا کنون این غله ارزشمند قوت لایموت ساکنین این کره خاکی بوده است و در کشور ما این محصول از قداست خاصی برخورداراست بنابراین پرواضح است که این محصول با ارزش از منظر امنیت غذایی و توسعه اقتصادی از اولویت بالایی برخوردار می باشدکه به طور کلی با توجه به شرایط اقلیمی هر منطقه یا کشور سطح زیرکشت در سرتاسر دنیا بیشتر از غلات دیگر می باشد چرا که به عنوان یکی از مهمترین محصولات کشاورزی محسوب می شود و با توجه به رشد جمعیت جهان تولید آن نیز رشد فزاینده ای پیدا کرده است و در کشور عزیزمان ایران این محصول به عنوان یک ماده استراتژیک همواره نقش و جایگاه مهمی دارد و با بالاترین قوت لایموت مردم عزیزمان را تشکیل می دهد

آیا قیمت نان با کیفیت آن سنخیتی دارد؟

مصرف سرانه در ایران بالاتر از کشورهای جهان است البته این امکان وجود دارد برای مردم کشورمان این سوال پیش آید که آیا کیفیت نان راضی کننده است؟ و آیا با وجود آزاد سازی ۲۰% و بالا رفتن قیمت نان تغییری در کیفیت به وجود آمده است؟ که بنده پاسخ این سوالات را به خود مردم واگذار می کنم.!

آیا کارخانجات ماکارونی نانهای صنعتی و سنتی و کیک، کلوچه ، نشاسته و غیره از این تغییر نرخ راضی هستند؟

قطعا خیر، علتش هم اینست که کارخانجات آرد سازی کشور در حال حاضر دارای زیان انباشته می باشند و به دلیل اینکه سیاست کلان نظام کشور این است که نان قوت غالب مردم بوده لذا بحث نرخ نان از حسایت خاص برخوردار است و می طلبد به مساله نان و نرخ آن به نوع دیگری نگاه شود و این موضوع مانع از اجرای اصل ۴۴ می شود ما در گذشته در زمان هدفمندی یارانه ها شاهد این موضوع بوده ایم که انجمن و کانون آرد سازان ایران و کارخانجات آرد همکاری دلسوزانه ای با دولت در اجرای طرح هدفمندی یارانه ها داشته اند. این در شرایطی است که دولت اعلام نموده که نرخ آرد تا پایان سال ثابت می ماند اما جا دارد که تاکید کنیم که ما توقع حمایت بیشتری را از دولت داریم.

این عدم ثبات چه مشکلاتی را برای کارخانجات در پی داشته است؟

در گذشته شاهد این موضوع بوده ایم که با تغییر نرخ آرد به دلیل عدم تهیه و خرید به موقع گندم با نرخ مصوب قدیم کارخانجات دچار ضررهای مالی زیادی شده اند و متاسفانه کسی پاسخگوی این موضوع نیز نبوده است.

به نظر شما راه حل چیست ؟ تا چه زمانی باید برای نان یارانه پرداخت کرد آن هم به قیمتی که هیچ کس راضی نیست ؟

به نظر من با تکیه بر فرمایشات مقام معظم رهبری بر بحث اجرایی شدن اصل ۴۴ اگر این اتفاق در بحث نان هم رخ دهد ما شاهد تحولی عظیم در کیفیت خواهیم شد چرا که باید کار مردم را به خود مردم واگذار کنیم.

در حال حاضر چگونه می توان از ظرفیت یکسری از کارخانجات آرد در راستای تولید ثروت صنعت آرد استفاده کرد؟

استفاده از ظرفیت خالی کارخانجات و تولید ثروت ایران با توجه به جایگاه خدادای و غیر قابل انکار در مسیر تجارت جهانی قرار گرفته است که از این قابلیت می توان استفاده بهینه نمود گندم از بنادر شمالی کشور دریای خزر و بنادر جنوبی کشور وارد ایران شود و از ظرفیت خالی کارخانجات آرد برای تولید ثروت بهره برداری کنیم صنعت آرد کشور ما امروز از جهت سطح تکنولوژی و سخت افزارهای مدرن نیروی انسانی تحصیل کرده و حجم سرمایه گذاری از برترین های دنیاست که باید از این ظرفیت به بهترین شکل ممکن در صادرات آرد به کشورهای آسیایی استفاده کنیم.

ظرفیت استان البرز را در بحث تولید آرد چگونه ارزیابی می کنید؟ آیا درست است که البرز قطب اصلی صنعت آراد است و حتی می شود آرد را صادر کنیم؟

بله درست است. در استان البرز ۱۹ کارخانه وجود دارد که تمامی آنها از تکنولوژی های روز دنیا برخوردار هستند کشور ایران وسط میدان تولید و مصرف گندم دنیا واقع شده است کشورهای شمالی ایران از تولید کنندگان بزرگ گندم و کشورهای غربی از بزرگترین وارد کنندگان هستند از طرفی کشورهای همسایه شرق و غرب از جمله عراق و افغانستان بسیار آرد نیاز دارند و می توانیم از بازارهای تشنه این دو کشور استفاده کنیم ما این مزیت را فراموش کرده ایم که با اجرائی شدن این طرح می توانیم در منابع آبی کشور هم صرفه جویی کنیم چرا که قیمت جهانی گندم در حال حاضر پایین می باشد و این امر ورود دولت و بانک را از طریق در اختیار قراردادن تسهیلات ارزان قیمت به کارخانجات و بخش خصوصی می طلبد.